Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Skaczemy do końca Października w każdy weekend od piątku do niedzieli. Zapisy: 509-871-001

Skaczemy do końca Października w każdy weekend od piątku do niedzieli. Zapisy: 509-871-001

Skaczemy do końca Października w każdy weekend od piątku do niedzieli. Zapisy: 509-871-001

StartSZKOLENIAPodręcznik SkoczkaCzłowiek - możliwości i ograniczenia

Człowiek - możliwości i ograniczenia

Organizm ludzki

Organizm ludzki to zespół układów, które ze sobą współpracują. Każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu któregoś z nich, powoduje dolegliwości odczuwalne przez całe ciało.
Aby temu zapobiec należy zadbać o higieniczny i zdrowy tryb życia. Nasz organizm potrzebuje określonych warunków do prawidłowego funkcjonowania i my sami musimy mu je stworzyć.

Wpływ chorób, alkoholu i środków psychoaktywnych na kondycję skoczka spadochronowego;

Układ nerwowy odpowiada praktycznie za funkcjonowanie całego ciała, dlatego należy zwrócić nań szczególną uwagę.
Regularny tryb życia, odżywiania, dotlenianie organizmu, nie spożywanie alkoholu, środków psychotropowych oraz nie palenie tytoniu podwyższają odporność człowieka na stresy i zmęczenie. Reakcje organizmu są szybsze i skuteczniejsze, co w przypadku spadochroniarstwa odgrywa szczególną rolę.
Wiemy, że podczas snu człowiek najlepiej odpoczywa. Organizm regeneruje siły, dlatego oprócz wyżej wymienionych czynników, sen jest najważniejszy przy utrzymywaniu w zdrowiu układu nerwowego.

Najczęstsze urazy w spadochroniarstwie – profilaktyka

Układ ruchu, w którego skład wchodzi aparat kostno-stawowy, więzadła i mięśnie, bierze czynny udział w każdej wykonywanej przez nas czynności. Urazy w sporcie spadochronowym - najbardziej narażone na uszkodzenia są szczególnie stawy skokowe,podudzia, kończyny dolne i górne oraz kręgosłup.

Profilaktyka - poprzez regularne ćwiczenia fizyczne stawy, ścięgna i mięśnie można wzmocnić, uelastycznić, przez co staną się bardziej odporne na kontuzje. Ważną rolę w tym przypadku odgrywa prawidłowe odżywianie. Jeżeli w naszym pożywieniu brakuje takich składników jak białko, wapń, żelazo czy witaminy, to cały organizm jest słaby. Kruche i łamliwe są kości, mięśnie dłużej w swoich włóknach zatrzymują kwas mlekowy.
Człowiek jest mniej odporny na infekcje itp.

Wpływ zmian temperatury i ciśnienia na organizm.

Im wyżej od poziomu morza, tym niższe jest ciśnienie atmosferyczne. Niskie ciśnienie atmosferyczne prowadzi do obniżenia prężności tlenu.
Ponadto wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza dochodzi do spadku temperatury (0,6 stopnia Celsjusza na każde 100m).
Obie opisane zmiany niekorzystnie wpływają na ludzki organizm.

Niska temperatura otoczenia prowadzi do wychłodzenia organizmu, natomiast obniżone ciśnienie parcjalne (cząstkowe) tlenu wymusza w ludzkim organizmie szereg zmian adaptacyjnych. Większość zmian adaptacyjnych, do których dochodzi pod wpływem niskiego ciśnienia parcjalnego tlenu, wykorzystywana jest w sporcie wyczynowym przede wszystkim do podnoszenia wydolności organizmu.

W organizmie człowieka są narządy, które odgrywają bardzo ważną rolę przy uprawianiu sportu spadochronowego. Jest to np. ucho.

Ucho

W uchu środkowym znajduje się tzw. trąbka Eustachiusza, dzięki której wyrównywane jest ciśnienie w uchu z aktualnie panującym na zewnątrz.
W uchu wewnętrznym znajduje się narząd równowagi - błędnik, dzięki któremu człowiek orientuje się o położeniu własnego ciała względem ziemi, co ma olbrzymie znaczenie przy skokach np. na akrobację. Natura stworzyła człowieka do życia na ziemi, dlatego niektóre czynniki działające na organizm skoczka podczas lotu lub skoku mogą być dla niego niebezpieczne. I tak np. zmiana ciśnienia podczas skoku przy zakatarzeniu skoczka, które powoduje niedrożność trąbki Eustachisza, może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu.

Nasi Partnerzy

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Joomla templates by Joomlashine